Tadeusz Gilarski i Komisja Drogowa

(wpis z 28.X.2014)

 img_7754__kopia

   Protokół z obrad Gminnej Komisji Drogowej z 26 I 1947 r. (Archiwum m.st. Warszawy). Komisja uchwaliła wykonanie robót w gminie Bródno na ulicach najbardziej potrzebujących naprawy i uregulowania; na Zaciszu była to Aleja Jórskiego, a ponadto: Pospolita, Narutowicza, Senacka, Zapolskiej, Lewicpolska, Szkolna i Lewinowska. Zaznaczono konieczność naprawy mostów na Targówku-Osiedlu. Ob. Tadeusz Gilarski skierował wniosek do Zarządu Gminy o wszczęcie starań w Agrilu o wydzielenie gruntów na poszerzenie ul. Samarytanka i połączenie z Czarną Drogą (obecnie nie istnieje- przecinała ją przy kapliczce), jako niezbędnej dla komunikacji Osiedla z Warszawą (chodzono tamtędy do pętli tramwajowej przy Cmentarzu).

 

 1. Protokół Komisji Drogowej z kwietnia 1948 r. Przewodniczącym jej był wówczas Tadeusz Gilarski, mieszkaniec Targówka-Osiedla. Nazwa istniejącej tu dziś ruchliwej ulicy Gilarskiej wiąże się właśnie z rodziną Gilarskich. Dzięki gruzowi przywiezionemu z „odgruzowywanej” Warszawy zyskały „lepszą” nawierzchnię zaciszańskie ulice: Jórskiego (pisane przez „u”, choć na pieczątkach Jórskiego było inaczej!), Śląska, Pospolita, Narutowicza. Poprawiono także jezdnię Fortówki. To oznacza, że pod kilkoma zaciszańskimi ulicami pogrzebano historię być może którejś ze znanych stołecznych kamienic…

2. W punkcie 3 protokołu z 26. VI. 1948 r. zawnioskowano „modernizację” ulic Gilarskiej i Skłodowskiej długości 1400 m, szerokości 4 m (gruz wysypany leszem). Pod spodem odręczny podpis Tadeusza Gilarskiego.

 

   W projekcie budżetu na 1950 r., po skontrolowaniu terenu i wysłuchaniu opinii sołtysów, Komisja zawarła wniosek budowy ul. Króla Łokietka i Słonecznej o szer. 5 m. Przewidziano też roboty wodno- melioracyjne na Zaciszu i Elsnerowie.

   Obradujące wspólnie Komisje: Drogowa, Urządzania Osiedli i Rolna, w dniu 7 IV 1951 r. postanowiły zacząć remont studni w Targówku Osiedlu oraz urządzićzieleniec (chodzi o późniejszy park wzdłuż Fantazyjnej lub skwer wzdłuż Łokietka). W ramach robót szarwarkowych zaplanowano wysypanie gruzem i leszem Chojnowskiej oraz leszem Piastowskiej. Szarwark (dosłownie: czyn gromady), istniejący do 1958 roku, był rodzajem robót przymusowych nakładanych na ludność wiejską.

Dodaj komentarz