Plany parcelacji osiedli Elsnerów i Lewinów (aktualizacja)

(wpis z 24.X.2014)

elsnerow_36

   Plan parcelacji osiedla Elsnerów z 1936 roku (z wyłączeniem terenu zniszczonego w 1939 r. folwarku). Teren o powierzchni 45 ha, będący własnością Witolda Mariana Iłłakowicza,  graniczył:

– od zachodu z Dobrami (folwarkiem) Zacisze,

– od północy z Dobrami (folwarkiem) Lewinów (część między Lewinowską, Łodygową odkupił w 1911 r. Zygmunt Jórski i nosiła ona od 1929 r. nazwę Miasta Ogrodu Zacisze),

– od wschodu i południa z folwarkiem Elsnerów,

– od pd.- zach. z kolonią 18 c Dóbr Targówek.

   Z części osiedla już przed II wojną wydzielono nieruchomość (kolonię) Elsnerów- Halinów i tylko tam zbudowano kilka domów (przy Wawerskiej). Poza tym działkę przy Wawerskiej kupili w 1942 r. Pędzichowie.

  Dziewiczy teren łąk, gruntów ornych i mokradeł podzielono na ponad 250 działek o powierzchni min. 800 m2. Parcelacji podlegały też tereny obecnych ogródków działkowych wzdłuż torów kolejowych. W 1946 r. ziemie elsnerowskie zabrało państwo na mocy dekretu PKWN. Między 1946 a 1958 rokiem powstaną już ulice o pierwotnych nazwach: Pułtuska, Garwolińska, Mińska, Św. Barbary, Grójecka, Ciechanowska, Płocka, Płońska, Radzymińska, Warszawska.

img_7716__kopia

  Powyżej: Na plan parcelacji naniesiono siatkę obecnych ulic. Pewien dysonans w planowanym przebiegu sieci ulicznej wprowadziła budowa domków jednorodzinnych ok. 1975 r. na obszarze ostatnich niesprzedanych działek – jak widać, planowano jeszcze jedną przecznicę od Tużyckiej, równolegle do Wolbromskiej oraz wykrzywienie Tużyckiej na południe wzdłuż granicy folwarku.  Największe powierzchniowo parcele wzdłuż torów przeznaczono na założenie pracowniczych ogrodów działkowych.

27-07-1944_zabki_2

Teren parcelacji na zdjęciu lotniczym z 27.07.1944 r. 

img_7752

   Jeszcze w 1934 r. planowano parcelację północnej części majątku Lewinów, graniczącej z Lewicpolem (dziś Bystra) i Ząbkami (dziś granica W-wy), opartej o szosę radzymińską oraz kanałek odchodzący do dziś od szosy (nad ul. Krynoliny). Wyznaczono siatkę ulic a dolny narożnik zarezerwowano pod plac sportowy. Obecnie jest to teren w całości zajęty pod ogródki działkowe.

   Plany znajdują się w zbiorach Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. 

2 myśli w temacie “Plany parcelacji osiedli Elsnerów i Lewinów (aktualizacja)

  1. Lidia 15 marca 2017 / 20:38

    Witam. Bardzo ciekawy artykuł, jednak należy się pewne sprostowanie – ziemie Elsnerowa nie zostały przejęte na Skarb Państwa na podstawie dekretu Bieruta. Teren Elsnerowa do 1951 r. nie znajdował się w granicach miasta Warszawy, a dekret Bieruta znajdował zastosowanie tylko do nieruchomości położonych w Warszawie. Elsnerów został odebrany dawnym właścicielom na podstawie przepisów art. 2 ust. 1 lit. e) dekretu PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.

    Polubienie

Dodaj komentarz